BuzzFeed News

Reporting To You

Can You Guess How Much These Stereotypically American Foods Cost In Germany?

Can You Guess How Much These Stereotypically American Foods Cost In Germany?

Ranch dressing doesn't come cheap.

Posted on October 5, 2017, at 6:55 a.m. ET

If you've ever wondered what the "American food" section of other countries' grocery stores looks like, the answer is basically this:

It's pretty much just an endless supply of Pop-Tarts, Jello, ranch dressing, and (for some reason) cooking spray.

But, our American delicacies can come with a rather hefty price tag, as I recently discovered during a trip to KaDeWe, a famous department store in Berlin. Can you guess how much these things cost?

the American food section at KaDeWe (a department store in Berlin) is really special

(Note that 1 Euro = 1.17 US Dollars.)

  1. How much does this bottle of Hidden Valley Ranch cost?

    Julia Reinstein / BuzzFeed
    Correct
    Incorrect
    8.98€
    Correct
    Incorrect
    13.98€
    Correct
    Incorrect
    4.98€
    Correct
    Incorrect
    15.98€
    Correct!
    Wrong!

    It costs 13.98€!

    The nectar of our nation doesn't come cheap.

    It costs 13.98€!
    Via Julia Reinstein / BuzzFeed
  2. How about this box of Crunch Berries?

    Julia Reinstein / BuzzFeed
    Correct
    Incorrect
    14.98€
    Correct
    Incorrect
    5.98€
    Correct
    Incorrect
    11.98€
    Correct
    Incorrect
    9.98€
    Correct!
    Wrong!

    The answer is 14.98€!

    Looks like I'll be "cap'n" my budget right there. Lmaoo

    The answer is 14.98€!
    Via Julia Reinstein / BuzzFeed
  3. What do you think this can of New England Clam Chowder costs in Germany?

    Julia Reinstein / BuzzFeed
    Correct
    Incorrect
    4.98€
    Correct
    Incorrect
    7.98€
    Correct
    Incorrect
    10.98€
    Correct
    Incorrect
    9.98€
    Correct!
    Wrong!

    It costs 9.98€!

    Those clams better have pearls in them! I know, that's oysters. Please don't correct me.

    It costs 9.98€!
    Via Julia Reinstein / BuzzFeed
  4. How much does Kool-Aid kost?

    Julia Reinstein / BuzzFeed
    Correct
    Incorrect
    9.98€
    Correct
    Incorrect
    4.98€
    Correct
    Incorrect
    7.98€
    Correct
    Incorrect
    6.98€
    Correct!
    Wrong!

    That'll be 9.98€!

    OHHHHHHH YEAAAAAAHHHHHHHH that's expensive.

    That'll be 9.98€!
    Via Julia Reinstein / BuzzFeed
  5. Any guesses for baked beans?

    Julia Reinstein / BuzzFeed
    Correct
    Incorrect
    4.98€
    Correct
    Incorrect
    8.98€
    Correct
    Incorrect
    7.98€
    Correct
    Incorrect
    9.98€
    Correct!
    Wrong!

    The answer is 7.98€!

    Those truly better be Bush's Best.

    The answer is 7.98€!
    Via Julia Reinstein / BuzzFeed
  6. What do you think a jar of Jif peanut butter costs?

    Julia Reinstein / BuzzFeed
    Correct
    Incorrect
    4.98€
    Correct
    Incorrect
    9.98€
    Correct
    Incorrect
    13.98€
    Correct
    Incorrect
    10.98€
    Correct!
    Wrong!

    It costs 9.98€!

    That price is.............................nuts.

    It costs 9.98€!
    Via Julia Reinstein / BuzzFeed
  7. And last but not least, how about these packets of oatmeal?

    Julia Reinstein / BuzzFeed
    Correct
    Incorrect
    10.98€
    Correct
    Incorrect
    8.98€
    Correct
    Incorrect
    6.98€
    Correct
    Incorrect
    13.98€
    Correct!
    Wrong!

    They cost 13.98€!

    BRB, shipping these babies from abroad to sell on the black market.

    They cost 13.98€!
    Via Julia Reinstein / BuzzFeed

ADVERTISEMENT