BuzzFeed News

Reporting To You

Arts & Entertainment / Here Are All The Winners At The 2015 Academy Awards

Here Are All The Winners At The 2015 Academy Awards

It was a great night for Birdman, which took home four awards, including the top honor of the night.

Posted on February 22, 2015, at 8:42 p.m. ET

Best Picture

Winner: Birdman, Alejandro G. Iñárritu, John Lesher, and James W. SkotchdopoleAmerican Sniper, Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper, and Peter MorganBoyhood, Richard Linklater and Cathleen SutherlandThe Grand Budapest Hotel, Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales, and Jeremy DawsonThe Imitation Game, Nora Grossman, Ido Ostrowsky, and Teddy SchwarzmanSelma, Christian Colson, Oprah Winfrey, Dede Gardner, and Jeremy KleinerThe Theory of Everything, Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, and Anthony McCartenWhiplash, Jason Blum, Helen Estabrook, and David Lancaster
Fox Searchlight

Winner: Birdman, Alejandro G. Iñárritu, John Lesher, and James W. Skotchdopole

American Sniper, Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper, and Peter Morgan

Boyhood, Richard Linklater and Cathleen Sutherland

The Grand Budapest Hotel, Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales, and Jeremy Dawson

The Imitation Game, Nora Grossman, Ido Ostrowsky, and Teddy Schwarzman

Selma, Christian Colson, Oprah Winfrey, Dede Gardner, and Jeremy Kleiner

The Theory of Everything, Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, and Anthony McCarten

Whiplash, Jason Blum, Helen Estabrook, and David Lancaster

Best Actress

Winner: Julianne Moore, Still AliceMarion Cotillard, Two Days, One NightFelicity Jones, The Theory of EverythingRosamund Pike, Gone GirlReese Witherspoon, Wild
Sony Classics

Winner: Julianne Moore, Still Alice

Marion Cotillard, Two Days, One Night

Felicity Jones, The Theory of Everything

Rosamund Pike, Gone Girl

Reese Witherspoon, Wild

Best Actor

Winner: Eddie Redmayne, The Theory of EverythingSteve Carell, FoxcatcherBradley Cooper, American SniperBenedict Cumberbatch, The Imitation GameMichael Keaton, Birdman
Liam Daniel / Focus Features

Winner: Eddie Redmayne, The Theory of Everything

Steve Carell, Foxcatcher

Bradley Cooper, American Sniper

Benedict Cumberbatch, The Imitation Game

Michael Keaton, Birdman

Best Director

Winner: Alejandro G. Iñárritu, BirdmanWes Anderson, The Grand Budapest Hotel Richard Linklater, BoyhoodBennett Miller, FoxcatcherMorten Tyldum, The Imitation Game
Fox Searchlight

Winner: Alejandro G. Iñárritu, Birdman

Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel

Richard Linklater, Boyhood

Bennett Miller, Foxcatcher

Morten Tyldum, The Imitation Game

Best Adapted Screenplay

Winner: Graham Moore, The Imitation GameJason Hall, American SniperPaul Thomas Anderson, Inherent ViceAnthony McCarten, The Theory of EverythingDamien Chazelle, Whiplash
Black Bear Pictures

Winner: Graham Moore, The Imitation Game

Jason Hall, American Sniper

Paul Thomas Anderson, Inherent Vice

Anthony McCarten, The Theory of Everything

Damien Chazelle, Whiplash

Best Original Screenplay

Winner: Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris Jr., and Armando Bo, BirdmanRichard Linklater, BoyhoodE. Max Frye and Dan Futterman, FoxcatcherWes Anderson and Hugo Guinness, The Grand Budapest HotelDan Gilroy, Nightcrawler
Fox Searchlight

Winner: Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris Jr., and Armando Bo, Birdman

Richard Linklater, Boyhood

E. Max Frye and Dan Futterman, Foxcatcher

Wes Anderson and Hugo Guinness, The Grand Budapest Hotel

Dan Gilroy, Nightcrawler

Best Original Score

Winner: The Grand Budapest Hotel, Alexandre DesplatThe Imitation Game, Alexandre DesplatInterstellar, Hans ZimmerMr. Turner, Gary YershonThe Theory of Everything, Jóhann Jóhannsson
Fox Searchlight

Winner: The Grand Budapest Hotel, Alexandre Desplat

The Imitation Game, Alexandre Desplat

Interstellar, Hans Zimmer

Mr. Turner, Gary Yershon

The Theory of Everything, Jóhann Jóhannsson

Best Original Song

View this video on YouTube

youtube.com

Winner: "Glory," John Stephens and Lonnie Lynn (Selma)

"Everything Is Awesome," Shawn Patterson (The LEGO Movie)

"Grateful," Diane Warren (Beyond the Lights)

"I'm Not Gonna Miss You," Glen Campbell and Julian Raymond (Glen Campbell…I'll Be Me)

"Lost Stars," Gregg Alexander and Danielle Brisebois (Begin Again)

Best Documentary Feature

Winner: CitizenFour, Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy, and Dirk Wilutzky Finding Vivian Maier, John Maloof and Charlie SiskelLast Days in Vietnam, Rory Kennedy and Keven McAlesterThe Salt of the Earth, Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, and David RosierVirunga, Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara
Courtesy of RADiUS-TWC

Winner: CitizenFour, Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy, and Dirk Wilutzky

Finding Vivian Maier, John Maloof and Charlie Siskel

Last Days in Vietnam, Rory Kennedy and Keven McAlester

The Salt of the Earth, Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, and David Rosier

Virunga, Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara

Best Film Editing

Winner: Whiplash, Tom CrossAmerican Sniper, Joel Cox and Gary D. RoachBoyhood, Sandra AdairThe Grand Budapest Hotel, Barney PillingThe Imitation Game, William Goldenberg
Sony Pictures Classics

Winner: Whiplash, Tom Cross

American Sniper, Joel Cox and Gary D. Roach

Boyhood, Sandra Adair

The Grand Budapest Hotel, Barney Pilling

The Imitation Game, William Goldenberg

Best Cinematography

Winner: Birdman, Emmanuel LubezkiThe Grand Budapest Hotel, Robert YeomanIda, Lukasz Zal and Ryszard LenczewskiMr. Turner, Dick PopeUnbroken, Roger Deakins
Fox Searchlight

Winner: Birdman, Emmanuel Lubezki

The Grand Budapest Hotel, Robert Yeoman

Ida, Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski

Mr. Turner, Dick Pope

Unbroken, Roger Deakins

Best Production Design

Winner: The Grand Budapest Hotel, Adam Stockhausen and Anna PinnockThe Imitation Game, Maria Djurkovic and Tatiana MacdonaldInterstellar, Nathan Crowley and Gary FettisInto the Woods, Dennis Gassner and Anna PinnockMr. Turner, Suzie Davies and Charlotte Watts
Fox Searchlight

Winner: The Grand Budapest Hotel, Adam Stockhausen and Anna Pinnock

The Imitation Game, Maria Djurkovic and Tatiana Macdonald

Interstellar, Nathan Crowley and Gary Fettis

Into the Woods, Dennis Gassner and Anna Pinnock

Mr. Turner, Suzie Davies and Charlotte Watts

Best Animated Feature

Winner: Big Hero 6, Don Hall, Chris Williams, and Roy ConliHow to Train Your Dragon 2, Dean DeBlois and Bonnie ArnoldThe Boxtrolls, Anthony Stacchi, Graham Annable, and Travis KnightSong of the Sea, Tomm Moore and Paul YoungThe Tale of the Princess Kaguya, Isao Takahata and Yoshiaki Nishimura
Walt Disney Studios

Winner: Big Hero 6, Don Hall, Chris Williams, and Roy Conli

How to Train Your Dragon 2, Dean DeBlois and Bonnie Arnold

The Boxtrolls, Anthony Stacchi, Graham Annable, and Travis Knight

Song of the Sea, Tomm Moore and Paul Young

The Tale of the Princess Kaguya, Isao Takahata and Yoshiaki Nishimura

Best Animated Short

Winner: Feast, Patrick Osborne and Kristina ReedThe Bigger Picture, Daisy Jacobs and Christopher HeesThe Dam Keeper, Robert Kondo and Dice TsutsumiA Single Life, Joris OprinsMe and My Moulton, Torill Kove
Disney

Winner: Feast, Patrick Osborne and Kristina Reed

The Bigger Picture, Daisy Jacobs and Christopher Hees

The Dam Keeper, Robert Kondo and Dice Tsutsumi

A Single Life, Joris Oprins

Me and My Moulton, Torill Kove

Best Visual Effects

Winner: Interstellar, Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, and Scott FisherCaptain America: The Winter Soldier, Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill, and Dan SudickDawn of the Planet of the Apes, Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, and Erik WinquistGuardians of the Galaxy, Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner, and Paul CorbouldX-Men: Days of Future Past, Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie, and Cameron Waldbauer
Paramount Pictures

Winner: Interstellar, Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, and Scott Fisher

Captain America: The Winter Soldier, Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill, and Dan Sudick

Dawn of the Planet of the Apes, Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, and Erik Winquist

Guardians of the Galaxy, Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner, and Paul Corbould

X-Men: Days of Future Past, Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie, and Cameron Waldbauer

Best Supporting Actress

Winner: Patricia Arquette, BoyhoodLaura Dern, WildKeira Knightley, The Imitation GameEmma Stone, BirdmanMeryl Streep, Into the Woods
IFC

Winner: Patricia Arquette, Boyhood

Laura Dern, Wild

Keira Knightley, The Imitation Game

Emma Stone, Birdman

Meryl Streep, Into the Woods

Best Sound Editing

Winner: American Sniper, Alan Robert Murray and Bub AsmanBirdman, Martín Hernández and Aaron GlascockThe Hobbit: The Battle of the Five Armies, Brent Burge and Jason Canovas Interstellar, Richard KingUnbroken, Becky Sullivan and Andrew DeCristofaro
Keith Bernstein / Warner Bros. Pictures

Winner: American Sniper, Alan Robert Murray and Bub Asman

Birdman, Martín Hernández and Aaron Glascock

The Hobbit: The Battle of the Five Armies, Brent Burge and Jason Canovas

Interstellar, Richard King

Unbroken, Becky Sullivan and Andrew DeCristofaro

Best Sound Mixing

Winner: Whiplash, Craig Mann, Ben Wilkins, and Thomas CurleyAmerican Sniper, John Reitz, Gregg Rudloff, and Walt MartinBirdman, Jon Taylor, Frank A. Montaño, and Thomas VargaInterstellar, Gary A. Rizzo, Gregg Landaker, and Mark WeingartenUnbroken, Jon Taylor, Frank A. Montaño, and David Lee
Daniel McFadden / Sony Pictures Classics

Winner: Whiplash, Craig Mann, Ben Wilkins, and Thomas Curley

American Sniper, John Reitz, Gregg Rudloff, and Walt Martin

Birdman, Jon Taylor, Frank A. Montaño, and Thomas Varga

Interstellar, Gary A. Rizzo, Gregg Landaker, and Mark Weingarten

Unbroken, Jon Taylor, Frank A. Montaño, and David Lee

Best Documentary Short

Winner: Crisis Hotline: Veterans Press 1, Ellen Goosenberg Kent and Dana PerryJoanna, Aneta KopaczOur Curse, Tomasz Sliwinski and Maciej SlesickiThe Reaper (La Parka), Gabriel Serra ArguelloWhite Earth, J. Christian Jensen
HBO

Winner: Crisis Hotline: Veterans Press 1, Ellen Goosenberg Kent and Dana Perry

Joanna, Aneta Kopacz

Our Curse, Tomasz Sliwinski and Maciej Slesicki

The Reaper (La Parka), Gabriel Serra Arguello

White Earth, J. Christian Jensen

Best Live-Action Short

Winner: The Phone Call, Mat Kirkby and James LucasAya, Oded Binnun and Mihal BrezisBoogaloo and Graham, Michael Lennox and Ronan Blaney Butter Lamp (La Lampe au Beurre se Yak), Hu Wei and Julien FéretParvaneh, Talkhon Hamzavi and Stefan Eichenberger
RSA Films

Winner: The Phone Call, Mat Kirkby and James Lucas

Aya, Oded Binnun and Mihal Brezis

Boogaloo and Graham, Michael Lennox and Ronan Blaney

Butter Lamp (La Lampe au Beurre se Yak), Hu Wei and Julien Féret

Parvaneh, Talkhon Hamzavi and Stefan Eichenberger

Best Foreign Language Film

Winner: Ida (Poland)Leviathan (Russia) Tangerines (Estonia)Timbuktu (Mauritania)Wild Tales (Argentina)
Music Box Films

Winner: Ida (Poland)

Leviathan (Russia)

Tangerines (Estonia)

Timbuktu (Mauritania)

Wild Tales (Argentina)

Best Makeup and Hairstyling

Winner: The Grand Budapest Hotel, Frances Hannon and Mark CoulierFoxcatcher, Bill Corso and Dennis LiddiardGuardians of the Galaxy, Elizabeth Yianni-Georgiou and David White
Fox Searchlight

Winner: The Grand Budapest Hotel, Frances Hannon and Mark Coulier

Foxcatcher, Bill Corso and Dennis Liddiard

Guardians of the Galaxy, Elizabeth Yianni-Georgiou and David White

Best Costume Design

Winner: The Grand Budapest Hotel, Milena CanoneroInherent Vice, Mark BridgesInto the Woods, Colleen AtwoodMaleficent, Anna B. Sheppard and Jane CliveMr. Turner, Jacqueline Durran
Fox Searchlight

Winner: The Grand Budapest Hotel, Milena Canonero

Inherent Vice, Mark Bridges

Into the Woods, Colleen Atwood

Maleficent, Anna B. Sheppard and Jane Clive

Mr. Turner, Jacqueline Durran

Best Supporting Actor

Winner: J.K. Simmons, WhiplashRobert Duvall, The JudgeEthan Hawke, BoyhoodEdward Norton, BirdmanMark Ruffalo, Foxcatcher
Daniel McFadden / Sony Pictures Classics

Winner: J.K. Simmons, Whiplash

Robert Duvall, The Judge

Ethan Hawke, Boyhood

Edward Norton, Birdman

Mark Ruffalo, Foxcatcher

ADVERTISEMENT